Historie
Společnost Isuzu si v roce 2012 připomíná 78. výročí svého založení, tedy dlouhé cesty prosperity, jíž ji přinesla výroba dieselových motorů. Historie společnosti Isuzu v podstatě kopírovala vývoj dieselových motorů v Japonsku.
Počátky značky Isuzu Diesel
Od chvíle, kdy německý inženýr Rudolf Diesel vyvinul v roce 1893 první vznětový motor na světě, uplynulo několik desetiletí, než byl tento motor poprvé vyroben i v Japonsku.
První dieselový motor v zemi vycházejícího slunce vyvinulo v roce 1907 japonské námořnictvo, avšak tento model nebyl ještě určen k praktickému použití, ale jen na výzkum. Nicméně mnoho soukromých společností nadále pokračovalo ve svém úsilí o vývoj dieselového motoru pro různá průmyslová odvětví včetně automobilového průmyslu.
Společnost Automobile Industries Co., Ltd., předchůdce společnosti Isuzu, založila v roce 1934 výbor na výzkum vznětového motoru jako výraz progresivní politiky jejího prezidenta Tomonosuka Kana. O pouhé dva roky později, v roce 1936, vyrobila tato společnost první vzduchem chlazený vznětový motor v Japonsku, který znamenal průlom v historii vývoje dieselových motorů. Tento model motoru předčil své konkurenty, takže v brzké době na ně přešla většina výrobců civilních i vojenských vozidel. Společnost Automobile Industries se v roce 1937 sloučila se dvěma dalšími společnostmi a výsledkem této fúze byl vznik společnosti Tokyo Automobile Industries Co., Ltd.
V roce 1941 udělila japonská vláda společnosti Tokio Automobile Industries, jako jediné na ostrovech, koncesi na výrobu vozidel poháněných dieselovým motorem. Proto si tato společnost, která byla v roce 1949 přejmenována na Isuzu Motors Limited, mohla vybudovat silnou pozici v celém průmyslovém odvětví a stát se tak jedničkou ve vývoji technologií dieselových motorů.
Poválečná doba
1955–1964
V reakci na rychle rostoucí poptávku po obnově výroby vozidel po druhé světové válce vyvinula společnost Isuzu Motors v roce 1950 motor DA80 diesel, první z kategorie motorů V8 v Japonsku.
Kromě toho společnost Isuzu vyvinula předspalovací komoru, která byla během války i po jejím skončení vylepšena na standardní spalovací komoru pro nepřímé vstřikování.
Isuzu navíc vyvinula i spalovací komoru pro přímé vstřikování s rozšířenou konfigurací. Tento model přitahoval pozornost především díky vysokému výkonu.
1965–1974
V tomto desetiletí vstoupilo Japonsko do věku vysokorychlostní dopravy především zkvalitněním dopravní infrastruktury, k němuž výrazně přispěla dynamicky rostoucí ekonomika země. Ve druhé polovině tohoto období, kdy se světové trhy musely v roce 1971 vyrovnávat s poklesem hodnoty amerického dolaru a v roce 1973 také s první ropnou krizí, byli výrobci automobilů nuceni zaměřit se na výrobu energeticky úsporných vozidel, a v rámci tvrdého konkurenčního boje urychlit vývoj turbomotorů a motorů s mezichlazením. Zásadní otázkou, na níž musel automobilový průmysl reagovat, bylo znečištění ovzduší a nadměrný hluk.
Společnost Isuzu, aby mohla s tímto trendem držet krok, vyvinula v roce 1973 nový nízkoemisní, lehký a vysokovýkonný model PA řady V pro nákladní vozidla a traktory s desetitunovým užitečným zatížením.
1975–1984
Druhá ropná krize v roce 1979 přinutila vedení většiny průmyslových korporací v Japonsku k realizaci dalších energeticky úsporných opatření, což napomohlo ke znatelnému oživení stagnující ekonomiky země. Automobilový průmysl zaznamenal nárůst poptávky zákazníků po vozidlech nabízející, kromě vyšší bezpečnosti, také vysoký výkon, ekologicky šetrné parametry a nízkou spotřebu paliva.
V reakci na tuto potřebu uvedla v roce 1981 společnost Isuzu na trh nákladní vozy s užitečnou zátěží deseti tun poháněné motory 8PB1-T a 6RA1-T s turbodmychadlem a vysokým točivým momentem. V roce 1983, po realizaci prvních kompletních změn za posledních patnáct let, prezentovala společnost na japonských trzích novou řadu těžkých nákladních automobilů pod označením 810 Series. Vylepšené vlastnosti nové řady zahrnovaly zavedení moderních dieselových motorů jako například elektronicky řízený model 6RA1-TC s turbodmychadlem a mezichlazením a motor typu V řady PC vykazující vyšší zdvihový objem. V letech 1977 a 1979 podpořila společnost Isuzu v segmentu malých dieselových motorů trend poptávky po palivově úsporných vznětových motorech, a to konkrétně nabídkou modelů Florian a Gemini určených do osobních automobilů.
Isuzu si udržovala čelní postavení ve svém odvětví i v segmentu dieselových motorů s přímým vstřikováním pro lehké nákladní automobily. V roce 1981 společnost představila svůj projekt na motor s přímým vstřikováním uspokojující poptávku po vysokém výkonu i nízké spotřebě paliva pro všechny dieselové motory montované do nákladních vozidel o užitečné zátěži dvou tun. Kromě toho, byla to právě společnost Isuzu, jež jako první na světě vyvinula elektronicky řízený dieselový motor pro lehké i těžké nákladní automobily.
Isuzu představovala rovněž špičku ve vývoji keramických komponentů pro dieselové motory. V roce 1981 se prezentovala se systémem ultra rychlého startu, tzv. Ultra Quick Start (QOS), který poprvé při startu eliminoval předžhavení. Systém disponující nově vyvinutou keramickou žhavicí svíčkou s vysokou tepelnou odolností a elektronickým řízením se stal nepostradatelnou součástí všech dieselových motorů, zejména v osobních automobilech.
Současná situace
V současné době, v reakci na rostoucí potřeby trhu, společnost Isuzu disponuje globální sítí výrobců dieselových motorů zaměřující své úsilí na vývoj ekologicky čistých vznětových motorů, které jsou na světových trzích pozitivně přijímány a vysoce ceněny, o čemž svědčí skutečnost, že si je vybírají přední automobilové společnosti v Evropě i ve Spojených státech, neboť se mohou plně spolehnout jejich špičkový výkon i skvělé parametry spotřeby paliva, což jen podtrhuje celkovou vysokou kvalitu a vynikající ekologická řešení dieselových motorů značky Isuzu.