Historie společnosti Continental AG
1871 – 8. října je v Hannoveru založena akciová společnost Continental-Caoutchouc- a Gutta-Percha Compagnie. Ve své hlavní továrně na ulici Vahrenwalder vyrábí produkty z měkké pryže, pogumované textilie a také pneumatiky pro vozíky a jízdní kola.
1882 – Jako logo pro svou obchodní značku si vedení volí symbol koně vzpínajícího se na zadních nohách.
1892 – Continental je první německá společnost vyrábějící nafukovací pneumatiky pro jízdní kola.
1898 – Continental AG rozjíždí v Hannoveru výrobu automobilních pneumatik bez dezénu.
1900 – První německá vzducholoď LZ 1 používá k utěsnění plynových vaků materiál z balónů vyrobených firmou Continental.
1901 – První vůz vyrobený automobilkou Daimler, posléze pojmenovaný Mercedes, dosáhl senzačního vítězství na pneumatikách Continental v automobilovém závodě Nice-Salon- Nice.
1904 – Continental AG představuje jako první na světě automobilní pneumatiku se vzorovaným dezénem.
1905 – Continental AG vyrábí nýtované protiskluzové pneumatiky, předchůdce pneumatik s ocelovými hroty. Na obrázku je reklama na pneumatiky s hroty ze šedesátých let.
1908 – Continental AG prezentuje odnímatelný ráfek pro sedany jako pozoruhodnou novinku, jež pomáhá šetřit čas a úsilí při výměně pneumatiky.
1909 – Louis Blériot, slavný průkopník v letectví, uskutečňuje svůj první historický let přes kanál La Manche na letounu, jehož trup a křídla jsou pokryty materiálem Continental Aeroplan. Vzorky syntetického kaučuku vyvinuté v laboratořích Bayer jsou v prostorách firmy Continental úspěšně vulkanizovány a zpracovány, aby mohly být vyvinuty první testovací pneumatiky.
1913 – Vychází první číslo časopisu pro zákazníky „Echo Continental“ s příspěvky mladých autorů, např. Ericha Marii Remarqua a dalších význačných umělců, jakým byl Paul Kaufmann (alias Caspari).
1914 – Třetí vítězství značky Daimler vybavené pneumatikami Continental na francouzské Grand Prix.
1914 – Continental zaměstnává ve své mateřské továrně 12 000 pracovníků.
1921 – V roce 50. výročí svého založení uvádí společnost Continental AG na trh, jako první v Německu, pneumatiku s kordovou vrstvou, která tak nahrazuje poněkud tuhou lněnou čtvercovou tkaninu pružnějším kordovým materiálem. Continental AG rovněž vyrábí první obří pneumatiky, jež nahrazují tuhé produkty používané do té doby na komerčních vozidlech.
1926 – První použití uhlíkové černi jako zpevňující výplně v pneumatice za účelem dosažení větší odolnosti proti opotřebení a stárnutí a také docílení charakteristické barvy.
1928/29 – Fúze s významnými společnostmi německého gumárenského průmyslu, v jejímž důsledku vzniká nový subjekt Continental Gummi-Werke AG. Společnost následně přebírá závody v Hannoveru-Limmeru a v Korbachu (Hessensko), viz výše uvedený obrázek.
1932 – Společnost Continental uvádí na trh pryžo-kovové spoje registrované pod obchodním názvem Continental Schwingmetall. Používají se k tlumení nárazů a snížení hluku při montáži motoru.
1935–40 – Nepřetržitá série závodních úspěchů vozů Mercedes a Auto-Union vybavených závodními pneumatikami Continental. Konkrétně se jedná o sérii čtyř každoročních trumfů v německé Grand Prix, stejný počet vítězství v severoafrickém Tripolisu, tři triumfy v Itálii a řadu rychlostních rekordů, jež pomohly skvělým závodním jezdcům, jakým byly Caracciola, Rosemeyer a Stuck, dosáhnout mezinárodního věhlasu.
1936 – Do procesu výroby pneumatik se zavádí syntetická pryž.
1943 – Podání patentové přihlášky na bezdušové pneumatiky.
1945 – Vážné poškození závodů v Hannoveru-Vahrenwaldu a Korbachu spojeneckými nálety. Britská správní vláda uděluje povolení k obnovení výroby v Hannoveru již od 14. června.
1950 – Continental zaměstnává v mateřské továrně 13 500 pracovníků, roční obrat činí 309 milionů německých marek (přibližně 158 milionů EUR). Zahájení výroby ocelových kabelových pásových dopravníků.
1951–55 – V úzké spolupráci s automobilkami Daimler-Benz a Porsche opakuje společnost Continental své předválečné úspěchy na závodních drahách. V automobilech vybavených pneumatikami Continental sbírají jezdci jako Karl Kling, Stirling Moss a Juan Manuel Fangio triumfy na závodě Carrera Panamericana v roce 1952 a na okruzích Grand Prix ve Francii, Velké Británii, Nizozemsku a Itálii. Continental AG rozšiřuje svůj sortiment o pneumatiky M + S určené pro jízdu v zimních podmínkách.
1955 – Continental je první společností vyvíjející vzduchové pružiny pro nákladní automobily a autobusy a jako první společnost v Německu začíná vyrábět bezdušové pneumatiky.
1960 – Zahájení sériové výroby radiálních pneumatik.
1966 – Continental nyní zaměstnává v mateřské továrně přibližně 26 800 pracovníků, roční obrat činí 1,1 miliardy německých marek (přibližně 562 milionů EUR).
1967 – Otevření zařízení Contidrom určeného k testování pneumatik na okraji Lüneburského vřesoviště.
1971 – V závodě v Korbachu je zřízeno největší evropské zařízení na výrobu hadic, takže veškerá výroba hadic se přesouvá z Hannoveru do Korbachu.
1972 – Společnost Continental uvádí na trh bezhrotovou zimní pneumatiku Conti-Contact.
1974 – Continental je prvním výrobcem, který dodává na evropský automobilový trh extrudované polyuretanové manžety vytlačované vyfukováním.
1976 – V Northeimu je uvedena do provozu jedna z největších linek na výrobu dopravníkových pásů v Evropě.
1979 – Převzetí provozoven na pneumatiky od americké společnosti Uniroyal, Inc. na evropském teritoriu poskytuje společnosti Continental širší základnu v Evropě (foto: závod v Cáchách).
1983 – Zahájení hromadné výroby hydraulických ložisek pro automobilní průmysl, tj. speciálních ložiskových prvků používaných při konstrukci motorů k tlumení vibrací a hluku.
1985 – Převzetí výrobny pneumatik od rakouské společnosti Semperit.
1987 – Continental AG získává společnost General Tire, Inc., severoamerického výrobce pneumatik, která od roku 2001 obchoduje pod názvem Continental Tire North America, Inc.
1988 – Společnost nyní po celém světě zaměstnává přibližně 26 800 pracovníků, její roční obrat činí 7,9 miliard německých marek (přibližně 4 miliardy EUR).
1989–90 – Zřízení společného podniku na výrobu pneumatik s portugalskou společností Mabor v Lousadu. Celá transakce byla dokončena v roce 1993.
1991 – Po prezentaci pneumatiky ContiEcoContact se Continental AG stává prvním výrobcem, který uvedl na trh pneumatiku pro osobní automobily s parametry šetřícími životní prostředí. Výrobní proces je reorganizován pod zastřešující značku ContiTech.
1993 – Získáním majoritního podílu v české společnosti Barum se portfolio společnosti rozšiřuje o závod na výrobu pneumatik pro osobní a komerční automobily v Otrokovicích, včetně sítě obchodních zástupců s přibližně 50 prodejnami. Společnost Continental má v současné době více než 2 200 maloobchodních a franšízových prodejen, včetně různých maloobchodních organizací, jako je Vergölst.
1994 – Do divize ContiTech je začleněna společnost Benecke-Kaliko AG zaměřená především na výrobu koženek a fólií.
1995 – Za účelem posílení podnikatelské činnosti se soustavami používanými v automobilovém průmyslu společnost zakládá divizi automobilových systémů.
1997 – Společnost Continental představuje svůj nový produkt ISAD (Integrated Starter Alternator Damper), jenž kombinuje startér a generátor vozidla do jedné jednotky. Tato klíčová technologie je nezbytným předpokladem pro hybridní pohonné systémy, které pomáhají podstatně snížit spotřebu paliva a emisí.
1998 – Akvizice jednotky Automotive Brake and Chassis od celosvětově aktivní americké společnosti, jejímž jádrem je subjekt Alfred Teves GmbH ve Frankfurtu nad Mohanem.
1998–99 – Společnost Continental posiluje svou pozici globálního výrobce pneumatik otevřením nových prostorů v Argentině, Mexiku, Jižní Africe a na Slovensku. Další kroky na cestě k internacionalizaci činností společnosti ContiTech se podnikají v Brazílii, Chile, Mexiku a Maďarsku.
2000 – V rumunském Temešváru se otevírá nový závod na výrobu pneumatik pro osobní automobily. Společnosti Continental a Nisshinbo zakládají nový společný podnik (Continental Teves Corporation) zaměřený na brzdové a podvozkové systémy pro japonský a korejský trh.
2001 – Společnost Continental posiluje své aktivity v úseku dynamicky rostoucího trhu automobilové elektroniky akvizicí firmy Temic, mezinárodního specialisty na oblast elektroniky (foto: Continental posiluje svou pozici globální špičky získáním závodu v Norimberku).
2003 – Continental AG představuje produkt ContiSportContact 2 Vmax, první silniční pneumatiku na světě schválenou pro rychlosti až do 360 km/h. Společnost Continental posiluje svou pozici světového výrobce pneumatik také v regionu ASEAN a v Austrálii, konkrétně zřízením společného podniku Continental Sime Tire v Malajsii.
2004 – Převzetí společnosti Phoenix AG. Fúzí společností ContiTech a Phoenix vzniká největší světový specialista na technologii výroby a zpracování pryže a plastů (foto: závod v Maďarsku).
2006 – Společnost Continental získává nové akvizice v segmentu automobilové elektroniky od americké společnosti Motorola, Inc. a také rozšiřuje své aktivity v oblasti telematiky.
2007 – Společnost Continental získává firmu Siemens VDO Automotive AG a stává se jedním z pěti největších dodavatelů na trhu automobilového průmyslu na světě a současně posiluje své postavení na trzích v Evropě, Severní Americe a Asii. Získáním majoritního podílu ve slovenské společnosti Continental Matador Rubber s.r.o. rozšiřuje své tržní postavení ve střední a východní Evropě.
2008 –V závodě v Norimberku je zahájena výroba lithium-iontových baterií pro použití ve vozidlech s hybridními pohony.
2009 – V Šanghaji je otevřeno nové asijské ředitelství a také výzkumné a vývojové centrum, které představuje další významný milník růstu společnosti v Číně a Asii. Po uzavření nabídky na převzetí společnosti Continental AG zveřejněné v létě 2008 se jejím majoritním akcionářem stává společnost Schaeffler KG.
2010 – Na trh je uveden nový produkt ContiSportContact ™ 5 P, vysoce výkonná letní pneumatika speciálně navržena pro sportovní automobily a vozidla na zakázku.
2011 – Otevření prvního závodu na výrobu pneumatik v Číně v Hefei (provincie Anhui). Akvizice výroben pneumatik od indické společnosti Modi Tyres Company Ltd. s výrobními závody v Modipuramu a Partapuru. Zahájení výroby elektromotorů v závodě Gifhorn v Dolním Sasku.
2012 – V americkém státě Nevada je zahájeno komplexní testování automatizované jízdy. Vysoce automatizované zkušební vozidlo Continental ujelo dosud na veřejných silnicích 15 000 kilometrů bez nehod.
2013 – Na výročním zasedání akcionářů je zveřejněna nová značka Continental AG ContiLifeCycle, v jejímž názvu je zahrnutý životní cyklus pneumatik Continental pro nákladní vozidla. Díky celosvětově jedinečné kombinaci recyklace pryže a protektorování pneumatik pro nákladní vozidla vyvinula společnost Continental ekologicky udržitelné řešení, které prodlužuje životnost pneumatik a výrazně snižuje náklady.
2014 – Po akvizici společnosti Emitec, specialisty na emise výfukových plynů, se Continental stává dodavatelem systémů pro následnou úpravu výfukových plynů. Jeho portfolio produktů zahrnuje kovové katalyzátory, komponenty filtrů pevných částic a dávkovací moduly pro selektivní katalytickou redukci (SCR).
2015 – Akvizice společnosti Veyance Technologies podnikající v oblasti gumárenských a plastových technologiích, která se specializuje na výrobu dopravních pásů, hadic a hnacích řemenů v 27 závodech po celém světě. Dále odkoupení společnosti Elektrobit Automotive GmbH, specialisty na inovativní softwarová řešení. Vývoj se zaměřuje na účinná řešení pro komplexní funkce vozidla, jako jsou sofistikované systémy asistence řidiče a systémy infotainment.
2016 – Společnost Continental představuje svůj první 48voltový hybrid vybavený technologií „Connected Energy Management“. Ve srovnání se základním modelem Golf VI s motorem 1,2 litru TSI a 12voltovým automatickým systémem start-stop dokáže snížit spotřebu paliva až o 21 procent. 2017 – Otevření nového výzkumného a vývojového centra v Silicon Valley, USA, kde odborníci ze všech částí společnosti se podílejí na vypracování revolučních řešení pro udržitelnou mobilitu v budoucnosti. Za účelem rozšíření své kompetence v úseku bezpečnosti informačních technologií ve vozidlech získává Continental pod svou střechu také společnost Argus Cyber Security, jednoho z předních světových dodavatelů v této oblasti. Akvizicí společnosti Hornschuch Group, specialisty na povrchové materiály, posilujeme podnikatelské aktivity i mimo sféru automobilového průmyslu, neboť více než polovinu jejich prodejů tvoří transakce s průmyslovými aplikacemi.
2018 – OSRAM Continental GmbH Osram Licht AG a Continental zakládají společný podnik Osram Continental GmbH, v němž si každý z obou partnerů drží padesátiprocentní podíl. Firma pod kontrolou společnosti Osram má ideální předpoklady pro realizaci technologické transformace trhu s osvětlovacími produkty v automobilovém průmyslu. Otevření výzkumné a experimentální laboratoře „Taraxagum Lab Anklam“ v Anklamu, Meklenbursko-Přední Pomořansko, která funguje jako základna pro výzkum pěstování a zpracování různých plodin, od ruských pampelišek po kaučukovník, jako alternativních zdrojů surovin.