Historie společnosti
Bez legendárního uzlovače by se historie společnosti CLAAS pravděpodobně vyvíjela zcela jinak. Vydejte se s námi na cestu napříč historií společnosti CLAAS, abyste sami viděli, jak se z malé vesnické kovárny stal jeden z největších světových výrobců zemědělské techniky.
Vše začalo vázáním uzlů
1913 – 1929
August Claas si v roce 1921 nechal poprvé patentovat vázací mechanizmus balíkovače slámy. Později následovaly další patenty nabízející mnohem robustnější a spolehlivější vázací mechanismy balíkovače slámy, které společnost v té době vyráběla. Díky mimořádné spolehlivosti nového vazače došlo k dramatickému nárůstu poptávky po vázacích strojích CLAAS. Tento inovativní mechanizmus pomohl nově založené společnosti se finančně zabezpečit a současně položil základy pro její budoucí růst.
Kombajn způsobuje revoluci v segmentu žacích strojů
1930 – 1945
Společnost CLAAS byla pevně přesvědčena, že sklizeň obilí se v nejbližší budoucnosti bez kombajnů neobejde, a proto v roce 1930 začala pracovat na vývoji prvních prototypů těchto zemědělských strojů. V roce 1936 představila firma svůj žací stroj vybavený mlátičkou a vazačem, čili první plně funkční zemědělský kombajn speciálně navržený pro evropské podmínky sklizně obilí. Tímto počinem byl položen základ k transformaci společnosti na jednoho z největších světových výrobců kombajnů.
Specializace na zemědělské žací stroje
1946 – 1968
SUPER, EUROPA a MATADOR představují jen výběr z široké palety značek zemědělských strojů a jsou také přímým důkazem toho, že se společnost CLAAS začala úžeji specializovat na žací stroje. Firma rychle vypozorovala nový trend směřující k budování stále větších zemědělských podniků, což se projevilo v intenzivní práci na projektech vývoje nových výkonnějších modelů zemědělských kombajnů. V těchto letech se ze středně velkého podniku se sídlem v Harsewinkelu stává jeden z předních světových výrobců žacích strojů.
CLAAS – specialista na žací a sklízecí zemědělskou techniku
1969 – 1988
Převzetím továrny BAUTZ v Saulgau v roce 1969 vstoupila společnost CLAAS také do segmentu výroby zařízení pro sklizeň zelené píce. Přibližně ve stejné době získává také technologické kapacity pro sklizeň pícnin firmy SPEISER se sídlem v Göppingenu, které byly ihned začleněny do sortimentu výrobků provozovny v Saulgau. V té době již CLAAS vyráběl také žací stroje, obraceče, řádkovací stroje a samosběrací vozy, což znamenalo, že společnost úspěšně završila přechod od specialisty na žací stroje na předního světového výrobce veškeré sklízecí zemědělské techniky .
Mezinárodní růst a digitalizace
1989 – do současnosti
Společnost CLAAS byla vždy mezinárodním podnikem. Již ve dvacátých letech minulého století prodávala do zahraničí velké množství prvních balíkovačů slámy a od devadesátých let dvacátého století výrazně posílila své mezinárodní pozice i mimo hranice Evropy. Celá řada nových výrobních závodů a prodejních center byla otevřena například v Indii, USA, Rusku, Thajsku, Číně a Jižní Americe. V roce 2003 společnost učinila další významný strategický krok, když získala francouzského výrobce traktorů RENAULT AGRICULTURE. Založení podniku CLAAS E-Systems zaměřujícího se na vývoj elektroniky a softwaru ve prospěch celé firmy je výrazem odhodlání společnosti CLAAS dále se zaměřit na další klíčové odvětví budoucnosti, kterým je digitalizace zemědělství.